• 62 731-51-11
  • przytocznica@spsk.info.pl
  • Przytocznica 34 63-505 Doruchów

Odsłonięcie tablicy Katyń- Smoleńsk

  Historia Polski jest trudna. Przesiąknięta krwią, bólem, ale i bohaterstwem wielu, wielu ludzi. To dzięki naszym przodkom, dla których słowa: Bóg, honor i ojczyzna nie były tylko hasłami, a najwyższymi wartościami, za które trzeba oddać życie, dzisiaj możemy egzystować w wolnym i niepodległym państwie. Nam, będącym tu i teraz, nie wolno- absolutnie nie wolno- nigdy o tym zapomnieć.

W naszej szkole 8 grudnia b.r. odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej wydarzenia w Katyniu i Smoleńsku. „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”- te słowa kardynała Wyszyńskiego zostały umieszczone na obelisku i to one przyświecały całej uroczystości.

 

Świętowanie rozpoczęliśmy od Eucharystii, która odbyła się w kościele parafialnym w Doruchowie. Po mszy św. udaliśmy się do miejsca modlitewnego w szkole, gdzie nastąpiło powitanie zaproszonych gości oraz krótkie przypomnienie tragicznych wydarzeń z Katynia i Smoleńska. Oficjalnego odsłonięcia tablicy dokonał wójt Gminy Doruchów – Józef Wilkosz, a poświęcenia ksiądz proboszcz Ireneusz Powaga.

Ważnym elementem spotkania było wystąpienie młodzieży, która przygotowała okolicznościowy montaż słowno- muzyczny. Ze wzruszeniem słuchaliśmy wierszy i pieśni, które mówiły o odwadze i heroizmie tych, którzy odeszli. Finałem wystąpienia było wykonanie „Modlitwy o wschodzie słońca”, znanej przede wszystkim z repertuaru nieżyjącego już barda,  Jacka Kaczmarskiego:

„ Każdy Twój wyrok przyjmę twardy
Przed mocą Twoją się ukorzę
Ale chroń mnie, Panie, od pogardy
Przed nienawiścią strzeż mnie, Boże

Wszak Tyś jest niezmierzone dobro
Którego nie wyrażą słowa
Więc mnie od nienawiści obroń
I od pogardy mnie zachowaj (…).”

     Pieśń powstała wiele lat temu, ale jej aktualność jest i będzie ponadczasowa. Nawet jeśli wydarzą się niepojęte w swym okrucieństwie zdarzenia (jak choćby podczas II wojny światowej), a będziemy potrafili wybaczyć- ocalimy nasze człowieczeństwo.

Uwieńczeniem uroczystości było wspólne świętowanie przy kubku gorącej herbaty i kawy oraz domowym, przepysznym cieście.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom, rodzicom oraz uczniom za udział i zaangażowanie w tym ważnym dla nas zdarzeniu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content